Besni Uzum Cekirdekli Kuru Uzum 500gr
  • Besni Üzüm (Çekirdekli Kuru Üzüm) 500gr

Besni Üzüm (Çekirdekli Kuru Üzüm) 500gr

  |   0 yorum   |   Yorum Yap

  • 20,00₺

Kültür asmasının anayurdu olarak önde gelen Anadolu Yarımadasında bağcılık yaygın ve yoğun olarak yapılmaktadır. Bağcılık çok eski yıllardan beri Besni ekonomisi ve kültüründe önemli bir yere sahip olup, ismini Besni’den alan Besni Üzümü çeşitleri mevcuttur. İlçe genelinde Besni Üzümü olarak adlandırılan Peygamber Üzümünün (Besni Üzümü) Besni çevresinde dikkate alındığında 5.000 dekarlık alanda üretimi yapılmaktadır. Bu alanda ise yaklaşık 8.000 – 10.000 tonluk yaş üzüm rekoltesi vardır.

Peygamber üzümü ve Besni üzümü birbiriyle karıştırılmaktadır. Üzümün dalından koparıldığı salkım haline Peygamber Üzümü deniliyor. Bu üzümün potasyum ve zeytinyağı ile karışımı ondan sonra kurutulması işlemi Besni Üzümü’nü meydana getiriyor. Aroması diğer üzüm çeşitlerine gore farklı Besni Üzümü’nün. Şotomobil uygun değil aroması. Kahverengi ve siyah taneleri var. Şöyle bir avuç alıp kokladığınızda aromayı hissedip avucunuzdakini bitirmeye yeltenirsiniz.

Üzümün çekirdeği ise sindirim sistemine ve bağışıklığın güçlenmesinde önemli rol oynuyor. Ayrıca öğrendiğim kadarıyla kuru üzüm çekirdeği Fransa’da bir kozmetik şirketinın cilt güzelleştiren ürünlerinde etkili bir halde kullanılıyor. Uzmanlar, sağlıklı yaşam için belli bir miktar kuru üzüm tüketmenin birçok açıdan faydalı bulunduğunu ifade ediyor. Benim şeklinde çaya şeker atmıyorsanız bir avuç Besni Üzümü eşliğinde çay keyfi yapın derim. Şeker ihtiyacını sağlıklı yollarla gidermek hepimizin isteği ne de olsa.

Yorum Yap

Not: HTML'ye dönüştürülmez!
    Kötü           İyi

Benzer Ürünler

Siyah Çekirdeksiz Kuru Üzüm 500gr
Kuş Üzümü 100gr
Üzüm Çekirdeği Tozu 150gr